Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

„Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić.

Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć.

Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem”

Albert Camus

Święto to zostało ustanowione 3 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest przybliżenie społeczeństwu problemów, z jakimi borykają się na co dzień osoby niepełnosprawne oraz uświadomienie, że są oni pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa.

Dnia 2 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dołączyliśmy do Ogólnopolskiej Akcji Społecznej „Zawsze razem nigdy osobno”-żółty kolor , był symbolem naszej solidarności z osobami niepełnosprawnymi. Uczniowie klasy 8 i 5 przeczytali opowiadania z serii „Bajki bez barier-zrozumieć uczniów z niepełnosprawnościami”. Są to psychoedukacyjne opowiadania napisane przez Joannę M. Chmielewską i Aleksandrę Chmielewską, które pozwalają dzieciom poznać świat rówieśników z niepełnosprawności i chorobami. Opowiadania te mają na celu pomóc dzieciom zdrowym zrozumieć  funkcjonowanie rówieśników z trudnościami, uwrażliwić na ich problemy i ograniczenia. Jeżeli ktoś chciałby przeczytać wszystkie opowiadania z serii „Bajki bez barier” powstał  specjalny kącik na korytarzu górnym przy bibliotece . Ponadto na szkolnym korytarzu zawisła gazetka przybliżająca uczniom tematykę niepełnosprawności.

Dzieci z naszej szkoły pokazały, że są wrażliwe na potrzeby osób niepełnosprawnych, w pełni je akceptują.

Anna Kowalewska