O placówce

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłonce Kościelnej to największa szkoła w gminie. Uczęszcza do niej łącznie z oddziałami przedszkolnymi ponad 200 dzieci z pobliskich miejscowości. Główny budynek szkoły jest usytuowany na wzniesieniu, po lewej stronie drogi powiatowej w kierunku miejscowości Tybory Kamianka. Otoczony jest dużą ilością krzewów i drzew. Budynek szkoły i jego otoczenie co roku przechodzi drobne remonty i prace konserwacyjne, dlatego też wyróżnia się estetyką i czystością. Sale lekcyjne są bardzo dobrze wyposażone, a ich ilość zapewnia pracę na jedną zmianę. Szkoła posiada salę gimnastyczną, bibliotekę, kompleks boisk „Orlik” oraz salę komputerową z pełnym dostępem do Internetu. Dodatkowym atutem jest posiadanie kuchni i stołówki szkolnej, które ostatnio przeszły znaczną modernizację.

W szkole prowadzone jest nauczanie dwóch języków obcych: języka angielskiego oraz języka rosyjskiego. Wszyscy uczniowie uczą się w systemie jednozmianowym, a zajęcia obowiązkowe nie kończą się później niż o 14.10

W Szkole Podstawowej w Jabłonce Kościelnej zatrudnionych jest 33 pracowników, w tym 25 nauczycieli i 8 pracowników administracji i obsługi. Kształceniem i wychowaniem dzieci zajmuje się wykształcona kadra pedagogiczna: 20 nauczycieli dyplomowanych, 2  ma stopień nauczyciela mianowanego, 2 kontraktowych i 1 stażysta. Specyfika pracy w szkole wymusza zdobywanie przez nauczycieli dodatkowych kwalifikacji. W szkole zatrudniony jest pedagog. Placówką zarządzają dyrektor i wicedyrektor. Zorganizowane jest dowożenie, którym objęto ponad 100 uczniów.

Dobrą stroną szkoły jest jej centralne położenie w stosunku do miejscowości, z których dzieci do niej dojeżdżają, co wpływa na dobrą organizację pracy.

Organem prowadzącym szkołę jest Gmina Wysokie Mazowieckie.

Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Nadrzędnym celem naszej szkoły jest wszechstronny i harmonijny rozwój ucznia oraz wyposażenie go w niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do dalszego kształcenia i pracy nad sobą zgodnie ze słowami Jana Pawła II:

"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali"