Kwesta 2022

Kwestujemy już dziewiąty rok.

W dniach 1 - 2 listopada 2022 r. uczniowie klas VII-VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce Kościelnej zbierali datki na ratowanie zabytkowych nagrobków. Kwesta odbywała się na cmentarzu parafialnym w Jabłonce Kościelnej. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację grobu rodziny Kutyłowskich i Stelągowskich.

Historia rodziny Kutyłowskich wiąże się z miejscowością Miodusy – Litwa. Pod koniec XIX wieku majątek Litewka trafił w ręce Karola Kutyłowskiego, herbu Lis. Po jego śmierci w 1920 r.  właścicielami zostali trzej synowie i córka Ewa. Po 22 czerwca 1941 roku Niemcy upaństwowili majątek. Jeden z właścicieli -Zygmunt- został rozstrzelany przez hitlerowców w Zarębach Kościelnych. W 1944 roku Kutyłowscy zostali wysiedleni i wywłaszczeni, a majątek rozparcelowano. Część zabudowań dworskich spalono w roku 1941, resztę w 1944. Na rodzinie Kutyłowskich kończy się prawie trzysta lat  posiadania Litewki w rękach właścicieli pochodzących z Ziemi Nurskiej.