Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2024

Autyzm to nie choroba, to odmienny sposób patrzenia na świat. Różnicę zobaczymy w sposobie komunikacji, nawiązania relacji, wyrażania emocji oraz różnorodnych schematach zachowań.

Ani spektrum autyzmu, ani Światowy Dzień Świadomości Autyzmu nie ma jednego oficjalnego symbolu, ani koloru. Spektrum autyzmu ma duży zakres-podobnie jak kolory, dlatego w naszej szkole od 22 marca do 27 marca 2024 r. w ramach solidarności z tymi osobami obchodziliśmy „Kolorowy tydzień”. Każdego dnia ubieraliśmy się w innym kolorze. W klasach zostały podjęte różne aktywności, powstały prace plastyczne, plakaty, odbyły się zajęcia na temat autyzmu oraz gazetka informacyjna. Wszystkie działania miały na celu zwiększenie świadomości na temat autyzmu oraz zwracania uwagi na główne problemy z jakimi borykają się te osoby i ich rodziny.

Osoby ze spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm nie jest niczym złym, nie sprawia, że dana osoba jest gorsza. Osoby ze spektrum maja różne zainteresowania podobnie jak my, są w czymś bardziej uzdolnieni i z czegoś słabsi.

Anna Kowalewska- pedagog specjalny.