Zajęcia z psychologiem w klasie VI

15 marca 2024 uczniowie klasy 6 brali udział w zajęciach z psychologiem. Zajęcia dotyczyły obrony własnych granic, w tym nietykalności cielesnej. Profilaktyka przemocy, w tym seksualnej jest tematem, o którym trudno jest młodzieży rozmawiać. Podczas zajęć stworzyliśmy przestrzeń do tego, by można było rozmawiać o tym, jak obronić siebie i swoje ciało, jak nie ulegać manipulacji, jak asertywnie odmówić, jak nie ulegać presji innych. Szóstoklasiści odkryli też obszary, na które mają wpływ, np. swoje myśli, słowa, opinie, zdrowie, zachowanie, wybór przyjaciół, sposób odżywiania itp. Zdecydowali o tym, w jakim zakresie chcą mieć wpływ na to jak się czują i komu chcą o tym powiedzieć... Własna sprawczość jest dla nastolatka tym, czym tlen dla każdego żywego organizmu, więc uczniowie klasy szóstej już wiedzą, w jakim zakresie chcą czuć swoją sprawczość i decyzyjność. Wchodzenie w dorosłość nie jest proste, ale ważne jest, by wiedzieć jak i z czym w tę dorosłość wkraczać. Znacznie łatwiej jest z poczuciem, że są obszary, w których nastolatek ma prawo decydować o sobie... Powodzenia Kochani na Waszych życiowych drogach...

- Joanna Drużyńska

psycholog szkolny