DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

„Na dzień życzliwości dużo uśmiechu i radości niech w Waszych sercach gości” - takie przesłanie towarzyszyło wszystkim w czasie obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce Kościelnej.

21 listopada obchodzony był Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Takie wydarzenie to idealna okazja, by swoją życzliwość pokazać innym ludziom i zaprosić ich do wspólnego świętowania. Uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim oraz wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce Kościelnej pod okiem opiekunów – Pani Iwony Dębek i Pani Wioletty Bielskiej - przygotowali szereg niespodzianek, które wywoływały uśmiech na twarzach uczniów i pracowników szkoły. Żółte, radosne stroje, gazetki promujące życzliwość, empatię i uśmiech, kiermasz ciast - to tylko niektóre niespodzianki, jakie zostały przygotowane na ten wyjątkowy i piękny dzień.

Hasłem „Na dzień życzliwości dużo uśmiechu i radości niech w Waszych sercach gości.” witani byli wszyscy, którzy wchodzili do budynku szkoły. „Dobrze, że jesteś!”, „Dzisiaj wszystko Ci się uda!” czy „Bardzo Cię lubię!” to tylko niektóre z licznych miłych zwrotów, którymi wolontariusze, uczniowie obdarowywali wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły .

Życzliwość to bezinteresowna pomoc, z której nasza szkoła jest znana.  Wszyscy bardzo chętnie włączają się w akcje charytatywne. Tak było również w tym roku – od rana można było zakupić i skosztować wypieków przygotowanych przez rodziców, uczniów i pracowników naszej szkoły. Wszyscy bardzo chętnie kupowali słodycze nie tylko ze względu na ich smak, lecz też by wspomóc  zbiórkę na rzecz Wojewódzkiego Oddziału Onkologicznego i Hematologicznego w Białymstoku. Cały dochód w wysokości 2040 zł został przeznaczony na zakup rzeczy, które przyniosą uśmiech, radość  i sprawią przyjemność chorym przebywającym na tym oddziale.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację kiermaszu. Szczególne podziękowania kierujemy   do Pana Dyrektora Sławomira Wójcickiego, który umożliwił przeprowadzenia akcji, do Pani Anety Murawskiej, która była inicjatorem zbiorki i aktywnie pomagała w organizacji oraz Pani Marioli Orłowskiej, która zaangażowała się  sprzedaż ciast.

Dzień Życzliwości to  także doskonała okazja do integracji społeczności szkolnej. W  naszej szkole zostały zorganizowane liczne zabawy. Uczniowie klas I -III po informacji czym jest Dzień Życzliwości i dlaczego go obchodzimy zagrali w grę „Gorący ziemniak”. Uczestnicy siedzieli w kole. Jedna osoba była poza kołem. Każdy jak najszybciej podawał ziemniaka, którego wyciągnięto z ogniska i był gorący. Kiedy uczeń poza kołem powiedział ,,stop” zabawa zatrzymała się, a poparzony nieszczęśnik płakał z bólu. Dwóch kolegów siedzących po prawej i lewej stronie poparzonego opatrywał i dmuchał w jego dłonie oraz pocieszał go. Gdy nieszczęśnik powiedział, że czuje się lepiej zabawa trwała dalej. Uczestnicy zaangażowali się w opatrywanie pocieszanie poszkodowanego. Gra była udana i przyniosła zadowolenie uczniom.

Kolejną zabawą jako przeprowadzono w tej grupie była Iskierka. Wszyscy uczniowie ustawili się w koło, chwycili się za ręce, a następnie sformułowali serce. Prowadzący ,,puścił iskierkę” gdy ta powróciła stwierdził: „Iskierka wróciła, płonę wielką przyjaźnią”, wszyscy unieśli  ręce w górę w jednym uścisku. Stojąc obok siebie wypowiedzieli słowa: „Stoimy ramię przy ramieniu, możemy być wielcy w oka mgnieniu. Możemy być też mali, ale nigdy nie będziemy sami”.

Na koniec uczniowie udali się do sal lekcyjnych gdzie wykonali „Ordery Uśmiechu”, którymi udekorowano „Drzewo Radości”. Wszystkim zabawy się podobały oraz dały dużo uśmiechu i radości.

Z kolei klasy IV – VIII miały za zadanie odpowiedzieć na pytanie „Czym jest dla mnie życzliwość?”. Odpowiedzi były bardzo interesujące i trafne, co pozwoliło stworzyć ciekawą mapę myśli. Następne zadanie z którym zmagali się uczniowie to przedstawienie scenek życzliwości np. „ Starsza pani wchodzi do autobusu. Ty siedzisz. W jaki sposób się zachowasz”, ”Twój kolega wcale nie umie grać w piłkę. Wasza drużyna przegrała. Podchodzisz do niego i masz ochotę wygarnąć mu, że jest najgorszy! Widzisz jednak, że mu przykro, wstydzi się. W ostatniej chwili się opanowujesz. Co możesz powiedzieć, jak zareagować?” itp. Każda klasa do zadania przygotowała się doskonale i udzieliła pomocy, zareagowała oraz pocieszyła w bardzo życzliwy sposób.  Na zakończenie zabaw  podobnie jak w klasach I -III wszyscy uczniowie ustawili się w kształt serca i została puszczona iskierka.

Niech dniem życzliwości nie będzie tylko 21 listopada. Zachęcamy wszystkich ludzi do codziennego obdarowywania się uśmiechem i dobrym słowem. To nic nie kosztuje, a może zdziałać cuda. Warto pamiętać, że najmniejsze gesty są najważniejsze, tak więc uśmiechajmy się i przekazujmy sobie życzliwość każdego dnia.

Wioletta Bielska