Poznaj Polskę - wycieczka edukacyjna - Poznań, Toruń, Gniezno

W dniach 3 – 5 listopada uczniowie z klas V – VIII po raz kolejny uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej w ramach  programu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jego celem jest wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego, zapoznanie z naszym dziedzictwem narodowym i kulturowym oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki. Tym razem mieliśmy okazję odwiedzić województwo kujawsko – pomorskie i wielkopolskie.

Pierwszego dnia przyjechaliśmy do Torunia. Zwiedzaliśmy Stare Miasto, Muzeum Mikołaja Kopernika, Kościół Akademicki pw. św. Ducha, Katedrę św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, dawną gildię kupiecką, krzywą wieżę oraz ruiny zamku krzyżackiego. Mieliśmy okazję spróbować słynnych toruńskich pierników.

Następnego dnia odwiedziliśmy Poznań. Widzieliśmy Archikatedrę św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim wraz z reliktami najstarszych budowli katedralnych. Następnie wyruszyliśmy na Stare Miasto z renesansowym ratuszem. Atrakcją był  występ poznańskich koziołków, chętnie również spróbowaliśmy prawdziwych świętomarcińskich rogali.  Potem podziwialiśmy wspaniały, barokowy Kościół Farny św. Stanisława i św. Marii Magdaleny Na koniec był spacer po ogrodzie botanicznym, podczas którego poznaliśmy rośliny z różnych stref klimatycznych.

Ostatniego dnia odwiedziliśmy Gniezno – pierwszą stolicę Polski. Zwiedziliśmy Wzgórze Lecha, Archikatedrę z relikwiami św. Wojciecha. Poznaliśmy historię życia świętego, ukazaną na zabytkowych drzwiach z okresu romańskiego. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę o początkach państwa polskiego w Muzeum Pierwszych Piastów.

Cele programowe wycieczki z pewnością zostały osiągnięte. Wyjazd dostarczył wielu cennych wrażeń i udowodnił, że warto poznawać historię i nasze dziedzictwo narodowe.

Ewa Borecka