Międzynarodowy Dzień Kropki

Dzień kropki to naprawdę wyjątkowe święto. Obchodzi się je 15 września w 196 krajach na całym świecie. Ustanowione zostało w 2008 roku, a inspiracją do tego stało się dzieło pod tytułem „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa.

Opowieść wydana w 2003 roku szybko zyskała popularność wśród najmłodszych, głównie za sprawą wciągającej fabuły. Bohaterką historii jest dziewczynka o imieniu Vashti, która właśnie dzięki zwykłej kropce i mądrej nauczycielce plastyki, odkryła w sobie talent i odzyskała wiarę w swoje możliwości. “Dzieło” Vashti w postaci czarnej kropki na środku kartki wkrótce zawisło na ścianie, oprawione w złotą ramę. Dzień Kropki stał się świętem kreatywności, a opowieść Petera H. Reynoldsa inspiracją dla tysięcy dzieci i nauczycieli. Świętuje się je przede wszystkim w przedszkolach oraz w młodszych klasach w szkołach, ale także w rozmaitych instytucjach kultury z całego świata. Zajęcia koncentrują się wokół rozwoju talentów i pracy wyobraźni, dlatego najczęściej dzieci zajmują się tworzeniem własnych dzieł sztuki lub rozwiązywaniem kreatywnych zagadek.

W naszej szkole całą oprawą „Dnia kropki” zajął się Samorząd Uczniowski przy pomocy klasy VIII oraz klasy V. Uczennice klasy VIII Wiktoria Mościcka oraz Martyna Mioduszewska przeczytały przedszkolakom i dzieciom z nauczania początkowego książkę o kropce w celu zapoznania ich z przygodą Vashti. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania i umiały odpowiedzieć na wszystkie pytania o bohaterach oraz ich przygodach.

Ponadto wszyscy uczniowie brali udział w licznych zabawach kreatywnych. Powstały piękne i ciekawe prace, które można podziwiać na dolnym korytarzu naszej szkoły. Zapraszamy serdecznie wszystkich do ich oglądania.

Opiekun SU E. Jabłońska