Narodowe Czytanie 2022

W poniedziałek 5 września w naszej szkole odbyło się uroczyste czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, nawiązujące do ogólnopolskiej 11. akcji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie znajomości literatury narodowej poprzez publiczne czytanie fragmentów dzieł literackich. Wybór tegorocznej lektury związany był z faktem, że 200 lat temu – w 1822 r. w Wilnie po raz pierwszy zostały opublikowane te niezwykłe dzieła Adama Mickiewicza, które zapoczątkowały epokę romantyzmu w Polsce. W związku z tym wydarzeniem Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy „romantyzm to sama istota polskości, to fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu, to serce naszej historii i kultury, naszej wolności i miłości”.

Uczniowie z klasy VIII zaprezentowali następujące utwory: „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, „Powrót taty”, „Romantyczność” oraz „Rękawiczka”. Gratulujemy uczestnikom i czekamy na następną edycję.

Ewa Borecka